Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek


Acanthosaura Armata


Taxonomie
regnum (řiše): ANIMALIA
phyllum (kmen): CHORDATA
classis (třída): REPTILIA
ordo (řád): SQUAMATA
familia (čeleď): AGAMIDAE
genus (rod): ACANTHOSAURA
species (druh): ARMATA

Výskyt

Obrazek

Burma, Thajsko, záp. Malajsie, Indonesie, Kambodža, Laos, Vietnam a jižní Čína

Popis
Délka adultních jedinců je 27,5-30,5 cm u samců a 25-27 cm u samic. Mají výraznou hřbetní linii ostnů, která může být u samic v týle přerušena, ale není to pravidlem. Na hlavě mají výrazné dozadu směrující růžky, vyrůstající z nadočnicových oblouků. Spodní část hrdla se zejména při podráždění zbarvuje lehce do červena.
Mladší zvířata, stejně jako březí samice, bývají poněkud agresivnější, často otvírají tlamu a syčí, kopou zadníma nohama a švihají ocasem. Obecně se dá však říci, že se časem ochočí. Rádi vyhledávají nejvyšší místa v dosahu (obyčejně hlava chovatele:-) )

Zbarvení

Obrazek

Obrazek



Podkladové zbarvení tvoří různé odstíny hnědé a zelené. Spodní část těla je světlejší zelená, hnědá, načervenalá. Kresbu tvoří světlejší, tmavě obtažené skvrnky.

Sliznice tlamy je oranžová, patro černé.

Ostatní názvy
Trnoještěr ostnitý, Armoured Pricklenape Agama, Mountain Horned
Lizard, Dragon des Montagnes

Chov
Aktivita: Denní
Teplota: okolo 27 oC
Krmení: Hmyzožravci (cvrčci, mouční červi, švábi přiměřené velikosti. Větší potrava by mohla vést ke zdravotním problémům. Doporučuje se velikost nepřesahující šířku tlamy. Některé zdroje uvádějí jako potravu také žížaly.)
Žijí v blízkosti vodních toků, proto preferují proudící vodu. Nádrž s vodou je nezbytná, rádi se koupou. Vyžadují denní vlhčení.
Vlhkost vzduchu: Vysoká (70-80%)
Terén: Žijí ve vyšších polohách a na stromech ve stinném deštném pralese, proto uvítají silné vertikální větve a živé rostliny, které pomáhají udržet vlhkost. Jako substrát je vhodný lignocel (i smíchaný s rašelinou)
UV: postačí 2%
Doplňky stravy: Reptivite, vápník, Roboran....